Polévka z pečených rajčat a česneku
Recepty, PolévkySuroviny
- na polévku:
- 800 g dobře uzrálých rajčat
- 1 menší cibule (pokrájená na větší kousky)
- 1 palice česneku (neloupaná, jednotlivé stroužky oddělené od sebe)
- 5-6 stonků čerstvých bylinek:
- tymián
- rozmarýn
- oregáno
- olivový olej
- sůl
- čerstvě mletý pepř
- 1/2 litru nejlépe kuřecího vývaru nebo bujonu
- 1-2 lžíce cukru (záleží na kyselosti rajčat)
- chilli dle chuti, pokud máte rádi něco ostřejšího
- 1 lžička červeného vinného octa nebo citronové šťávy
- 1 lžíce studeného másla
- na oblohu:
- 2 lžíce majonézy
- 4 plátky slaniny pokrájené na proužky
- den stará bageta (či krajíc chleba pokrájet na kostičky)
- olivový olej
- špetka soli
- hrst rukoly (či malých salátových listů)
Postup Polévka z pečených rajčat a česneku
Postup přípravy receptu
-
Předehřejte si troubu na 190°C. Pekáček či zapékací nádobu vyložte pečícím papírem (nebudete pak muset pekáč moc čistit). Rajčata zvolte opravdu zralá (domácí jsou výhodou) a pokud možno přibližně podobné velikosti, aby se rovnoměrně propekla. Rajčata rozkrájejte na polovičky či čtvrtky a lžičkou odstraňte semínka vedle do mističky (tuhle lahodu pak vypijte, je v tom hodně vitamínů).
V odsemínkování rajčat nemusíte být úplně precizní, nějaká ta šťáva či semínka v rajčatech zůstat mohou. Rozkrájená rajčata položte na plech řezem dolů, přisypte na hrubo pokrájenou cibuli, snítky bylinek a nevyloupané stroužky česneku.
Vše zakápněte olivovým olejem, posolte a opepřete. Dejte péct do trouby na cca 45 minut, zhruba 2 x je polijte vlastní vypečenou šťávou.
Po vyndání z trouby nechte malinko zchladnout a opatrně odstraňte sloupanou slupku rajčat. Pokud tam tu a tam nějaká zůstane, nic se neděje, po umixování to vytvoří zajímavou strukturu v polévce. Vyhoďte snítky bylinek, vymačkejte mezi prsty obsah stroužků česneků a zhruba 2 stroužky si dejte stranou (budou se hodit do majonézy).
Obsah pekáče (včetně vypečené šťávy a česneku s cibulí) přesuňte do kastrolu, přidejte kuřecí vývar, cukr, případně chilli, ocet/citronovou šťávu a přiveďte k varu, zhruba 10 minut povařte.
Pak ručním mixerem rozmixujte dohladka, ochuťte solí, pepřem v případě nutnosti a klidně ještě přidejte čerstvou bylinku dle vaší volby. Jako poslední přijde velká lžíce hodně studeného másla pokrájeného na plátky.
Rozmíchejte máslo v horké polévce a ona velmi zjemní svou chuť. Pokud ovšem držíte dietu, tak tento kalorický krok prostě přeskočte, i když se tím připravíte o zásadní zážitek.
Pokud si budete chtít jako já polévku vylepšit o oblohu, tak přidejte slaninu, rukolu a česnekovou majonézu. Jednoduše si v troubě po upečení rajčat (nebo pokud tam máte místo, tak i během pečení) připravte ještě krutony z krajíce chleba (kůrku okrojte) naporcovaného na kostičky či rukou natrhané bagety.
Pečivo pocákejte olivovým olejem a dejte na cca 10 minut do trouby v malém pekáčku. Občas na něj mrkněte, aby se vám to nepřipálilo. V suché nepřilnavé pánvi opražte slaninu pokrájenou na proužky, tak aby byla pro vás dostatečně křupavá.
Pak slaninu děrovanou naběračkou vyjměte z tuku z pánve, dejte okapat na papírovou utěrku. Lístky salátu či rukoly opláchněte a dobře osušte. Zhruba 2 vrchovaté lžíce majonézy vidličkou dobře smíchejte s těmi posledními 2 upečenými stroužky česneku, přidejte špetku soli.
No a teď už jen smíchejte rukolu se slaninou a s krutony. Hezky to celé naservírujte na porci polévky a pokapejte trochou česnekové majonézy. I takové málo dokáže z polévky udělat ohromnou delikatesu!
Tyto poslední úkony s přípravou oblohy se dají v klidu zvládnout během fáze pečení rajčat v troubě, takže na závěr to máte prostě všechno hotovo a jen užíváte exploze chutí, které se dostaví po prvním soustu. Je to jemná a zároveň explodující směsice pocitů!