Pstruh na šalvějovo-rozmarýnovém másle s polentovou kaší
Recepty, RybySuroviny
- 2 vykuchaní pstruzi
- 80 g másla
- 8 větviček rozmarýnu
- 30 malých lístků šalvěje
- 1 oloupaný citron
- mořská sůl
- kousek citronu na podávání
- Na polentovou kaši:
- 90 g polenty
- 310 ml plnotučného mléka
- 2 lžíce másla
- barevný pepř
- mořská sůl
Postup Pstruh na šalvějovo-rozmarýnovém másle s polentovou kaší
Postup přípravy receptu
-
Nejdříve si vyrobte bylinkové máslo. Na velmi mírném plameni rozpusťte v silnostěnné pánvi 80 g másla. Přidejte 6 větviček rozmarýnu i 24 lístků šalvěje a společně prohřívejte asi tak 20 minut. Aroma bylinek se tak uvolní do rozehřátého tuku, aniž by se máslo přepálilo. Vyjměte bylinky, nebo vše přeceďte.
2 lžíce másla dejte do menší misky a uložte na pár minut do mrazničky ztuhnout.
Mezitím si připravte 2 kusy alobalu (tak, aby se do nich dal pohodlně zabalit pstruh) a na ně položte o něco menší archy pečicího papíru. Pokapejte je troškou bylinkového másla.
Rozehřejte si troubu na 200°C.
Pstruhy důkladně omyjte a posolte zevnitř i zvenčí čerstvě mletou mořskou solí. Jejich břišní dutiny naplňte plátky citronu, větvičkou rozmarýnu a lžící ztuhlého bylinkového másla vytaženého z mrazničky. Na kůži jim rozložte zbylé šalvějové lístky. Pokapejte je troškou bylinkového másla (něco málo si ponechejte stranou na podávání) a zabalte do pevných balíčků.
Pstruhy vložte na plech a dejte je do trouby asi tak na 40 minut. Poté balíčky otevřete a takto je nechte ještě 5 minut dopékat, až jim krásně zezlátne kůžička podle vašich představ.
Zatímco máte pstruhy v troubě, připravte si polentovou kaši. 310 ml mléka smíchejte s 250 ml vody a dejte vařit na střední plamen. Jakmile dosáhnete bodu varu, ztlumte plamen na minimum a jednou rukou přisypávejte polentu v tenkém pramínku zatímco druhou pořádně míchejte metličkou nebo spirálou, aby se v kaši neudělaly hrudky.
Za neustálého míchání vařte tak dlouho, jak je uvedeno na obalu polenty (instatní polentě stačí pár minut, běžná potřebuje několik desítek minut).
Jakmile je kaše uvařená (polenta se dokonale rozvařila a při ochutnání necítíte v ústech žádné tvrdší kousky), zjemněte ji dvěma lžícemi másla a dosolte a opepřete podle chuti.
Když je pstruh pěkně dozlatova vypečený, vyndejte mu z břišní dutiny rozmarýn i citrony, stejně jako lístky z kůže a položte ho na talíř společně s polentovou kaší (tu můžete servírovat buď klasicky, nebo z ní pomocí lžíce vytvarovat velké noky). Nakonec ho pokapejte zbytkem bylinkového másla (možná ho budete muset trošku rozehřát) a podávejte s kouskem citronu.