Kuřecí závin à la Wellington

Recepty, Drůbeží maso

Suroviny

3-4 kuřecí stehenní řízky
6 plátků sušených rajčat + hrst nakládaných kaparů
(použila jsem ty ze skleničky sušených rajčat)
6 plátků anglické slaniny
1 lžíce dijonské hořčice
2 lžíce olivového oleje
9 menších žampionů
1 cibule
4 ks (špalíčky) mraženého sekaného špenátu
listové těsto (použila jsem hotový plát s pečícím papírem Penny Ready)
koření na kuře (nebo grilovací koření) dle potřeby
špetka muškátového oříšku
sůl a pepř dle chuti
1 vejce
hrubozrnná mořská sůl a sezamová semínka na ozdobu (nemusí být)

Postup přípravy receptu

  1. Troubu předehřejeme na 200 stupňů C. Kuřecí stehenní řízky očistíme a z obou stran lehce zaprášíme kořením na kuře. Na každý stehenní řízek dáme vedle sebe 2 plátky sušených rajčat a pár kuliček kaparů. Maso zabalíme do válečku a svážeme potravinářským motouzem. Takto připravené závitky přendáme do menší zapékací misky, podlijeme asi 100 ml vody, vložíme do předehřáté trouby a pečeme cca 40 minut. Po upečení závitky přendáme na talíř, nůžkami přestřihneme a odstraníme všechny provázky a necháme vychladnout. Šťávu z výpeku můžeme (ale nemusíme) následně použít k servírování.

  2. Mezitím v pánvi na olivovém oleji necháme krátce zesklovatět nadrobno nakrájenou cibuli, přidáme též nadrobno nakrájené žampiony, dle chutí osolíme, opepříme a za občasného míchání opékáme asi 10 minut. Ke konci vmícháme lehce rozmrazené špalíčky špenátu, nastrouháme špetku muškátového oříšku a krátce prohřejeme, odstavíme z plotny a necháme chvíli chladnout (v tuto roční dobu stačí na 5 minut za okno:-) Můžeme směs rozmixovat, já nechávám tak, jak je.

  3. Směs přeneseme podélně do středu plátu listového těsta a rozetřeme v tenkou vrstvu do stran plátu, ne až do konce. Na směs položíme plátky slaniny, potřeme je dijonskou hořčicí a následně podélně položíme vychladlé závitky masa. Vše pak pomocí pečícího papíru, který je pod plátem listového těsta, pečlivě zabalíme (jako např. jablečný závin), otočím spojem dolů, odstraníme pečící papír a vrch závinu párkrát nožem nařízneme. Celý povrch závinu potřeme rozšlehaným vejcem a můžeme zlehka posypat mořskou solí a sezamovými semínky.

  4. Závin opatrně přendáme na plech vyložený pečícím papírem, vložíme do předehřáté trouby a pečeme 30 minut na 200 ´C. Po upečení necháme závin chvíli odpočinout. Krájíme na plátky a můžeme servírovat lehce přelité šťávou z výpeku po předchozím pečení masa. Jako přílohu lze podávat dušenou zeleninu, vařené brambory, bramborovou kaši, či jen čerstvou zeleninu. Závin je velmi chutný i za studena, jako chuťovka, např. pro návštěvu:-)


Líbí se vám recept? Sdílejte recept!