Bramborovo-pšenično-žitný chleba (kváskový)

Recepty, Domácí pekárna

Suroviny

300 g žitného kvasu:
na něj smícháme lžíci žitného kvásku z lednice se 170 ml vody,170 g žitné chlebové mouky a necháme min. 6-12 hodin rozkvasit při pokojové teplotě, pak 1 lžíci vzniklého kvasu odebereme a dáme zpět do lednice na další použití a zbytek použijeme na pečení chleba
Dále budeme potřebovat:
250-270 ml vody (lepší je vodu smíchat se dvěma lžícemi bílého jogurtu tak, aby to dohromady dalo 250-270 ml)
100 g žitné chlebové mouky jemně mleté
400 g hladké mouky pšeničné
100-120 g vařených brambor ve slupce
3 lžičky soli (používám odměrku z domácí pekárny)
1 velká lžíce drceného kmínu
1 velká lžíce celého kmínu
1 velká lžíce lněného semínka (nemusí být)
1 velká lžíce chlebového koření z DM (nemusí být)
(když spěcháme, tak přidáme cca čtvrtinku droždí z kostky, těsto rychleji vykyne)

Postup přípravy receptu

  1. Na přípravu těsta použijeme pekárnu, která perfektně těsto propracuje. Do pekárny vložíme v pořadí: kvas, vodu, mouku, nastrouhaný brambor na jemno, sůl, kmín, semínka, koření. Zapneme program Těsto a necháme vykynout.

  2. Těsto nesmí být moc tuhé, je povolenější (když bude potřeba, přidejte trošičku vody).

  3. Vykynuté těsto přendáme na mírně pomoučněnou pracovní plochu (použijeme žitnou mouku) a několikrát ho lehce překlopíme. Zacházíme s ním opatrně, abychom z těsta nevymačkali bubliny.

  4. Vytvarujeme bochníček a potom ho překulíme do pomoučněné ošatky nebo cedníku, který jsme vystlali utěrkou a hodně ji pomoučili. Přikryjeme fólií a cca 30-60 minut necháme kynout v teple. Záleží na síle kvásku. Těsto by mělo minimálně zvětšit objem o 1/3.

  5. Troubu si zapneme na plný výkon. Vložíme do ní prázdný plech a necháme pořádně rozpálit.

  6. Po vykynutí těsto opatrně překlopíme na pečící papír nebo siikonovu podložku a rychle s ním do trouby na rozpálený plech. Plech dáváme doprostřed. Pečeme na plný výkon 10 minut a potom snížíme teplotu na 180-190°C a pečeme dalších 30 minut. Během pečení chléb postříkáme 3x vodou. Já používám rozprašovač.

  7. Upečený chleba vyndáme na mřížku a ještě jednou postříkáme. Krájíme až vychladlý, jinak by se střídka srazila. Chleba je nadýchaný, střídka je hebká a vydrží díky bramboře velmi dlouho vláčný. Brambora není v chlebu chuťově poznat.


Líbí se vám recept? Sdílejte recept!