Polévky z vepřového kolene (nebo masa)
Recepty, PolévkySuroviny
- Falešná dršťková polévka:
- vývar a kůže z vepřového kolena
- sádlo (olej) a cibule
- hladká mouka
- sladká mletá paprika (i pálivá)
- podle chuti pepř a sůl
- prolisovaný česnek
- majoránka
- Polévka s vepřovým masem a zeleninou - Japonsko:
- 6 šálků vývaru
- 1 pórek
- 250 g vepřového masa
- 2 lžíce hrášku
- 1 malá karotka
- 2 lžíce sójové omáčky
- 1 šálek sušených hub
- 1 střední rajče
- sůl, bílý pepř a glutasol
- Prdelačka z jelítek a jitrničky:
- vývar z vepřového masa
- 2 větší kroupová jelítka
- 1 menší jitrnička
- česnek a majoránka
- podle potřeby sůl a pepř
- vařené kroupy nebo rýže
- Světlá ovarová polévka s tarhoňou:
- vývar z vepřového kolena nebo z hlavy
- hodí se i zbylý kousek masa
- sůl a pepř
- majoránka
- česnek
- a jako zavářka buď strouhání, nebo maďarská tarhoňa
- Vuřtovka z vepřového vývaru:
- vepřový vývar
- zelenina do polévky
- 1-2 PL sádla nebo oleje
- 1 cibule
- 1-2 PL mouky
- 1–2 KL sladké papriky
- uzenina (špekáčky, točeňák nebo párky)
- 2 stroužky česneku
Postup Polévky z vepřového kolene (nebo masa)
Postup přípravy receptu
-
Falešná dršťková polévka: Kdo nerad jí vařenou kůži z vepřového kolena, může z ní udělat falešnou dršťkovku. Uvaříme vepřové koleno a stáhneme z něho kůži. Na troše tuku osmažíme cibuli, přidáme mouku, osmahneme ji a nakonec vmícháme mletou sladkou papriku, rychle zamícháme a zalijeme vývarem, prošleháme a vaříme. Vařené měkké vepřové kůže nakrájíme na velmi tenké proužky, vložíme do polévky, a společně prováříme. Mezi tím přidáme do polévky pepř, česnek a podle potřeby dosolíme. Nakonec ještě dochutíme majoránkou a kdo rád ostřejší, přidá chilli nebo pálivou papriku podle chuti.
Polévka s vepřovým masem a zeleninou - Japonsko: Vepřové maso nakrájíme na kostičky, promícháme se sójovou omáčkou a 1/4 hodiny necháme uležet. Houby předem namočíme do studené vody. Rajče spaříme horkou vodou a oloupeme. Ostatní zeleninu očistíme, nakrájíme na malé kostičky a uvaříme zvlášť v osolené vodě. Vývar přivedeme do varu, přidáme sójovou omáčku, vodu, ve které byly namočeny houby, špetku glutasolu a vepřové maso. Na mírném ohni vaříme tak dlouho, až je maso měkké. Osolíme a opepříme. Zeleninu a houby rozdělíme do polévkových misek, přelijeme horkou polévkou a okamžitě podáváme.
Prdelačka z jelítek a jitrničky: Do hrnce dáme menší množství vývaru, přivedeme k varu a vložíme na kolečka nakrájená 2 větší kroupová jelítka a 1 menší jitrničku (vše zbavené střívka). Rozvaříme a pomáháme si přitom vidličkou. Pak přilijeme zbylý vývar z kolena, případně i trochu vody. Do polévky prolisujeme česnek a přidáme majoránku, ochutnáme, a pokud je to potřeba, připepříme a přisolíme. Do zabíjačkové polévky můžeme místo krup, které se musí dlouho vařit, dát také rýži, chutná to stejně dobře. Malý zbytek masa můžeme do polévky drobně nakrájet.
Světlá ovarová polévka s tarhoňou: Vývar z vepřového, ve kterém se vařila vepřová hlava nebo koleno s cibulí, česnekem, bobkovým listem, novým kořením a celým pepřem přivedeme k varu, přidáme zbylé na malé kostičky pokrájené maso, pepř, majoránku a česnek, a po chvíli zavaříme strouhání. Pokud chceme použít tarhoňu, dáme jí předem vařit zvlášť do kastrůlku, kupovaná se vaří déle, ale v této polévce je moc dobrá. Někdy přidávám i trochu polévkové zeleniny.
Vuřtovka z vepřového vývaru: V troše vody vaříme polévkovou zeleninu (kořenovou a další, jak je kdo zvyklý). Paprikovou jíšku děláme na sádle nebo na oleji, když je žlutá, stáhneme z ohně a vmícháme vrchovatou lžičku sladké červené papriky, podlijeme dobrým vepřovým vývarem (který nám zbyl třeba po vařeném ovaru – kolínku apod.) a rozšleháme, přidáme zeleninový vývar i se zeleninou, podle potřeby přisolíme a provaříme. Pak vložíme vuřty nebo točený salám nakrájený na čtvrtkolečka (slabé párky na kolečka), ještě přidáme 1 - 2 prolisované stroužky česneku, necháme přejít minutku var a můžeme polévku nést na stůl.