Pojednání o BORŠČI

Recepty, Polévky

Suroviny

Dnes jsem vařil BORŠČ. Avšak na stránkách Top receptů jsem objevil 21 borščů s mnoha přísadami. Rozhodl jsem se proto nevkládat sem svůj recept, ale napsat drobné pojednání o tom, co je BORŠČ a co do něj vlastně patří. Ve vložených receptech jsem objevil tyto suroviny:
bobkový list
brambory
celer
cibule
citron
cuketa
cukr
červená řepa
červené fazole z konzervy
červené zelí
česnek
hladká mouka
hlávkové zelí
hovězí kližka
hovězí přední s kostí
hřebíčky
chilli
jalovec
kečup pálivý
kedlubna
klobásy
kmín
kopr
krůtí maso
kuřecí salám
kysané zelí
kyška nebo kefír
libeček, maggi
máslo
měkký salám
mléko
mleté maso
morkové kosti
mražené zeleniny na Boršč
mrkev
nať celeru
nové koření
ocet
pepř
petržel
petrželová nať
rajčata
rajský protlak
salátová okurka
sladké mleté papriky
slanina
sterilizované lečo
sůl
špek nakrájený na kostky
uzená krůtí prsa
uzený bok
vajíčko
vepřová plec
vepřová žebra
vývar z masa
zakysaná smetana
zelená paprika
zelené fazolky
Naházet všechny suroviny do jednoho hrnce, to by bylo, jako když pejsek s kočičkou pekli dort. Fuj! Co dáme do polívky, záleží jen na nás!

Postup přípravy receptu

  1. Boršč (také boršč, bortsch, borstch, Borsh, boršč, Ukrajinský: борщ, v jidiš: באָרשט) je polévkou, která je populární v mnoha zemích střední a východní Evropy. Ve většině těchto zemí, je vyroben s červenou řepou jako hlavní přísadou.

  2. Ta dodává polévce výraznou červeno-fialovou barvu. V některých zemích, jsou jako hlavní složka použita rajčata, přičemž řepy se užívá jako sekundární složky. Polévky bez řepy také existují, jako je oranžový boršč založený na bázi rajčatového protlaku a zelený boršč na bázi šťovíku, kopřivy či jiné byliny.

  3. Polskou variantou boršče je barszcz, což je čistý vývar z červené řepy, který se v Polsku podává i o Štědrém dnu například s uszky, což jsou taštičky z vaječného těsta plněné houbami a vařené v polévce. Je to vlastně polský typ ravioly.

  4. Polévka je součástí kulinářského dědictví mnoha národů východní a střední Evropy. Do kuchyně Severní Ameriky a anglicky mluvících národů se boršč dostal prostřednictvím ukrajinských přistěhovalců. Jsou 2 hlavní varianty boršče - teplý a studený. Oba jsou založeny na řepě, ale existují i výjimky.

  5. Horký boršč je vydatná polévka, je téměř vždy s hovězím nebo vepřovým vývarem. Obvykle obsahuje těžké škrobnaté druhy zeleniny včetně brambor a řepy, ale může také obsahovat kořenovou zeleninu, papriky a rajčata. Obvykle se podává jako předkrm s tmavým žitným chlebem.

  6. Studený boršč se podává za studena v mnoha různých národních kuchyních, v Litvě (šaltibarščiai), v Bělorusku (Chaładnik, Хaлaднiк [khaladnik]), v Polsku (Chłodnik), v Lotyšsku (Aukstā Župa) na Ukrajině (Холодник [kholodnyk], doslova chladič), v Rusku (swekolnik). Ale i v jiných částech Evropy se podávají studené polévky, v Maďarsku jsou to polévky ze sezonního ovoce (hideg gyümölesleves), ve Španělsku zeleninová polévka (gaspacho), v Bulharsku okurková polévka (tarator).


Líbí se vám recept? Sdílejte recept!