Slaná aktovka nejen pro paní učitelku

Recepty, Slané pečivo

Suroviny

2 balení listového těsta
Aktovka:
200 g pórku (nakrájeného na slabší kolečka)
200 g dobré šunky (kolečka)
200 g uzeného strouhaného sýra
200 g zakysané smetany
2 stroužky prolisovaného česneku
1 vejce (do zakysané smetany)
sůl podle chuti
Držadlo:
2 plátky šunky
2 plátky sýra
Konečná úprava:
sezamová semínka na zdobení (mák nebo podle vlastní volby)
2 rozšlehaná vajíčka na potření

Postup přípravy receptu

  1. Na plech o vnitřním rozměru cca 35 x 25 cm z obou těst vyválíme jeden obdélník. Délka: cca 35 cm. Šířka: o 18 cm širší než je dvojitá šíře plechu. Tloušťka: asi 0,5 cm. Asi 15 centimetrů si odkrojíme na nápis, madlo aktovky a odrazky.

  2. Obdélník si rozložíme na pečicím papírem pokrytý plech tak, aby po obou stranách těsto přečnívalo a vznikla kapsa. Těsto lehce poprášíme strouhankou. Na ni položíme plátky šunky, lehce posypeme pórkem a lžící pokládáme osolenou kysanou smetanu (smíchanou s rozkvedlaným vajíčkem, strouhaným sýrem a česnekem). Vršek posypeme opět pórkem.

  3. Vnitřní okraje budoucí aktovky potřeme vejce, převislé strany přeložíme dovnitř, spodní část přeložíme nahoru a vrchní část přes ni, aby nám vznikl koncový tvar. Celou aktovku potřeme vejcem.

  4. Vytvoření držadla: Do plátku těsta položíme šunku, na ni sýr, okraje potřeme vejcem a zavineme. Konce lehce stiskneme dovnitř a držadlo ohneme do taru rohlíku. Vajíčkem přilepíme k hotové aktovce.

  5. Odrazky: Dva malé čtverečky těsta přilepíme na aktovku (viz obrázek) a posypeme sezamovým semínkem.

  6. Ze zbytku těsta vyřízneme požadovaný nápis - jméno obdarovaného. Písmenka potřeme vajíčkem a posypeme mákem.

  7. Tašku na několika méně nápadných místech propícháme párátkem, aby mohla unikat pára a výrobek se moc nedeformoval. Pečeme ve vyhřáté troubě asi na 180°, dokud těsto nezezlátne.


Líbí se vám recept? Sdílejte recept!